2011. december 2., péntek

Mézeskalács - azonnal puha, azonnal süthető


Egész évben nem sütök mézest, de a karácsony előtti hetekben többször is. Mézeskalácsot és mézespuszedlit, hol ezt, hol azt. Az oka pedig nem más, hogy a kisfiam megeszi. Szereti, és hetente befal egy adagot. Az idén, már 2 adag mézeskalács, és egy adag puszedli elfogyott. Ez a recept, egy finom, omlósan puha mézes receptje, amelyet kb. 10 éve sütök.



A mézeskalácssütés titka mindössze annyi, hogy tudjunk különbséget tenni a sok recept között. Azok, amelyek kevés szódabikarbónával (sütőporral) készülnek, és egyébként 1 napig állni kell hagyni a tésztát, azok a díszeknek való receptek. Ott ugyanis fontos, hogy a tészta jól kezelhető, könnyen szabható legyen, és sütéskor ne púposodjon fel, hisz ezeket könnyű díszíteni, írókázni, és ez alkalmas házikók, és más dísztárgyak elkészítéséhez is. Másmilyen a recept, ha a mézeskalácsot kifejezetten megenni, aprósütinek készítjük. Ekkor a tésztát csak annyit pihentetjük, amennyi idő alatt meghűl (a langyosított méz miatt meleg). A szódabikarbóna ugyanis, ahogy folyadék éri, elkezdi az elbomlását, vagyis az éjszakán át pihentetett tésztákban teljesen elbomlik, mire sütésre kerül, így nem lesz olyan puha, levegős a mézesünk.
A másik titok, hogy nem szabad a lisztet túladagolni. Ragacsosnak tűnik, amikor összekeverjük, de amint meghűl, könnyen kezelhetővé válik, a zsírtartalom is segít ebben.
A harmadik, amire ügyeljünk, a sütés ideje. 8 perc általában elég, még frissen sülve puha, hajlítható, világos, de ha kihűl, akkor pont jó lesz.
Az ehető kalácsot éppúgy írókázhatjuk, az íróka hamar száradó legyen, és soha ne tegyük vissza a sütőbe szárítani. Alább az én, 10 éves receptem olvasható, ezt már az idén sütöttem. Nálunk 2-3-szor is sütésre kerül az advent idején, mert a gyerekek szeretik, és megeszik azonnal.



Mézes puszedli - azonnal süthető, azonnal puha


Ezek a puszedlik finom puhák, omlósak, illatosak. A tésztát azonnal süthetjük, nagyon enyhén lisztezett kézzel könnyen formálható. Én mindig késes robotgépben keverem, pár perc alatt megvan, de fakanállal sem ördöngösség összeállítani. Gyors és finom.
kb. 40-50 db nagyságtól függően

2011. november 19., szombat

Ajándékot kaptam - Michel Roux: Tészta varázs


Manapság a különböző gasztronómiai könyveknek se szeri, se száma. Kezdő háziasszony koromban én is sok szakácskönyvet megvásároltam, mostanában viszont felhagytam ezzel a szokásommal. Szebbnél-szebb könyvek között lehet válogatni, de az igazán hasznos kevés köztük. Boldog-boldogtalan szakácskönyvet ír, például a celebek. Néhánnyal azért kacérkodtam, de bevallom az áruk mindig elrettentett. Az igazán fogamra való példányok ötszámjegyű vagy ahhoz közelítő összegbe kerültek.
A múlt héten viszont ajándékot kaptam. Családtagjaim ismerik a gasztronómia iránti szenvedélyem, gondolom ezért adtak ajándékul szakácskönyvet.
Michel Roux: Tészta varázs c. könyve nagy örömöt okozott nekem. Tartalmazza az összes fontosabb alaptésztákat, részletes leírással, fázisfotókkal és remek receptekkel. Már-már patikamérleg pontossággal adja meg a hozzávalókat és a tennivalókat is, ami igazán kedvemre való, mert én a pontos receptek híve vagyok, meggyőződésem, hogy ez a mindig azonosan jól sikerülő ételkészítés alapfeltétele.
A 3 Michelin csillaggal rendelkező csúcsséf, Michel Roux tudása a klasszikus francia iskolában csiszolódott és több mint 30 évnyi tapasztalattal és óriási gyakorlattal rendelkezik a tésztakészítés terén.
A könyvben gyönyörű fotók vannak, és olvasható nagyságú betűk(!!!), ami az ilyen vaksi szemüveges nőszemélynek, mint én, nagyon fontos szempont. Nagyon örültem a könyvnek, ha látom, valószínűleg magam is megvásároltam volna. Ez a remek könyv nemrég jelent meg, gondolom, a karácsonyi könyvpiacot célozza.
És ajánlom is! Szerintem másnak is pontosan ugynolyan örömet okozó ajándék lehet, mint nekem volt.

2011. november 4., péntek

Diós rakott palacsinta


Mai vendégposztunk szerzője: Csupa Csoki, a Mézesotthon blog írója.

Nyár óta tervezem, hogy rakott palacsintát fogok készíteni. Most végre kaptam diót a piacon, így nem volt akadálya, hogy elkészítsem. A palacsintákat nagyon szeretem (ki nem?), de ez a rakott palacsinta az abszolút kedvenc. Igazi őszi-téli étel, gulyás vagy babgulyás után második fogásként szoktuk enni.

2011. október 31., hétfő

2011. szeptember 4., vasárnap

Fokhagymás fejessaláta-öntet


1 fej salátát leveleire bontok, és megmosom.
1 nagy gerezd fokhagymát, fokhagymapréssel egy tálkába szétnyomok, ráöntök 1 evőkanál olivaolajat, állni hagyom.
Egy másik tálkába teszek 1,5 dl langyos vizet a melegvízcsapból (vagy mikrózom langyosra), beleteszek 2-3 evőkanál cukrot, 1 kávéskanál sót, 2-3 kávéskanál 10%-os ecetet. Addig keverem, míg minden feloldódik.
Megkóstolom, s ami még hiányzik, azt ízlés szerint pótolom (ecet, cukor, só).
Hozzáöntöm az olajos fokhagymához, elkeverem. A salátaleveleket egyenként megmártom benne, egy tálba rakosgatom, a maradékot is rájuk öntöm.
Állni hagyom tálalásig, időnként átforgatom a leveleket.





2011. augusztus 16., kedd

2011. augusztus 8., hétfő

Majorannás tepsis husi


Pofonegyszerű, nincs vele munka, a végeredmény pedig egy nagyon ízletes főétel. Használhatunk sertéstarját, combot, karajt, pulyka- vagy csirkemellet ízlés szerint, vagy épp mi van a hűtőben.




2011. július 26., kedd

Velőrózsák rántva


Igazi retroétel, sok évtizeddel ezelőtt minden kisvendéglő étlapján szerepelt, és az olcsó ételek közé számított. Legtöbbször sertésvelőből készül, körete hagyományosan sült krumpli vagy pergős rizs, és elengedhetetlen kísérője a tartármártás. Az alapanyag a lehető legfrissebb legyen, aznap vásároljunk belőle, amikor a hentesüzletbe érkezik. A régi szakácskönyvek első munkafázisként azt írják, fejtsük le a velőről a hártyát. Ez a hártya nem más, mint az agyburok, ezt ma már nem kell elvégeznünk, a velő már e burok nélkül kapható. Egyetemistaként, fiatal házasként gyakran elmentünk, hogy egy ismerős kisvendéglőben ebédeljünk, és szinte mindig rántott velőt, vagy pacalpörköltet ettünk.
Nem gyakran, de időnként elkészítem itthon is, mert nagyon kedveljük.



2011. július 5., kedd

Monroe, aki tudott főzni


Marylin reggelizik:

Marylin reggelije

Kevesen gondolnák, hogy a szexbomba viharos életének volt egy teljesen hétköznapi része, amelyben vásárolt, főzött, kedveskedett a párjának, gondoskodott róla, s erre számos bizonyíték van...

Ha érdekel Marylin Monroe mint feleség és háziasszony, akkor olvasd tovább a Büfében!
Marylin a konyhában:

Marilyn Monroe a konyhában

2011. június 8., szerda

Ismét itt, és a restanciák

El voltam veszve az elmúlt hetekben, örömmel jelentem: megkerültem. Magánéleti tennivalók csúcssokasága vont el a blogoktól. Ami azonban rosszabb - és lelkiismeretfurdalással is tölt el -, hogy a közben kapott rengeteg levélre sem válaszoltam. Tudjátok, hogy mindig mindenkinek írok, bármivel is fordul hozzám, és ez ezentúl is így lesz. Mostantól pótolom a restanciákat, és mindenkinek válaszolni fogok. Jobb későn, mint soha :)

2011. június 1., szerda

Fűszeres csirkeszárnyak


Amikor az egyik bevásárlóközpontban ismét azzal szembesültünk, hogy a jobb minőségű virslik legolcsóbbikának kilója 1500 Ft, ellenben a csirkeszárny mindössze 560 Ft, a kérdés, hogy mi legyen holnap vacsorára, eldőlt. Fűszeres csirkeszárnyak. Bepácolom, a sütő megsüti, semmi munka. Mi a családban egyébként is imádjuk lecuppogatni a szárnyat, kivétel nélkül.
A recept teljes egészében olvasható a Büfében.

2011. május 25., szerda

Gyümölcs és puding a mákos pitében



Egy nagyon egyszerű, és nagyon finom pite receptjét hoztam most. Kezdők is könnyen elkészíthetik, a lépésről-lépésre leírás és a fázisfotók segítenek. A pitetészta könnyű, omlósan ropogós, benne a puding selymes és krémes, a gyümölcs pedig üdítő és harapnivaló.
Olvasd tovább itt: Barackos pudingos mákos pite

2011. május 14., szombat

Zabpehelycsók


Egy nagyon finom, gyorsan elkészülő zabpehelycsók változat:



2011. május 11., szerda

Hagymás rakott krumpli


Hasonlóan készült, mint a hagyományos rakott krumpli, de nem tettem bele főtt tojást, helyette salottahagymát választottam. Ennek egy kicsit szelídebb az íze, mint a hagyományos vöröshagymának.



2011. május 3., kedd

Cérnametélt házilag


Múltkori mérgelődésem a cérnametéltről azt az elhatározást erősítette bennem, hogy magamnak kell előállítanom, ha megfelelőt szeretnék. Hát íme, azóta meg is valósult a dolog, raviolihoz gyúrtam tésztát, és egyúttal készült egy adag cérnametélt is.
A házitészta receptje itt. A tésztát pedig ezzel a robotgéppel gyúrattam, nekem nem is kellett hozzányúlni. Ezzel a tésztagéppel pedig kinyújtottam, és nagyon vékonyra el is lehetett vele vágni. Tökéletes lett. Azóta már egy finom kacsalevesben végezte, amelyet most kacsaszárnytőből főztem.




És ha már benne voltam a tésztakészítésben, készült egy adag szélesmetélt is.

2011. április 29., péntek

Sült csirke római köménnyel


Van az úgy, hogy az embernek sem kedve, sem ideje nincs bonyolítani a főzést. Sőt az is igaz, hogy az egyszerű ételek sokszor nemesebbek és finomabbak, mint az agyonötletelt, időigényes fogások. Egy-egy jól megválasztott fűszerrel mégis feldobhatjuk a legegyszerűbben készített csirkesültet is.
A római köménynek jellegzetes, és elég intenzív íze van. Szétharapva erőteljes, köményízű is, de enyhe mentolos árnyalat is van benne. Kitűnően illik a csirkehúshoz, de óvatosan, kevés elegendő.


A combokat megmosom. A bőre alá is benyúlok, és oda is teszek kevés sót, pár szem római köményt, kívülről is besózom. A tepsiben egy kanálfej zsírt elkenek, a combokat belefektetem, és kívül is megszórom kevés római köménnyel és sóval is. 220 fokos sütőbe tolom, és megfordítás nélkül pirosra sütöm, 2-3-szor a zsírral meglocsolva. Az összes sütésidő 1óra 15 perc. Amikor az egészben hagyott római köményre ráharapunk, intenzívebben érezzük a falatban az ízt. Nagyon kellemes.

2011. április 28., csütörtök

Őzpörkölt


Egyszer-egyszer a piacon, az egyik hentesnél kapható jó minőségű magyar származású vadhús megfizethető áron. A húsvét előtti beszerző körutamon itt vettem 1 kg pörköltnek való őzhúst. Mivel épp előtte tettem szert az öntöttvas lábosomra, gondoltam, a felavatásához ez a nemes hús épp megfelelő. Nem is csalódtam, sem a húsban, sem a lábosban. És mivel Zalában a vadpörköltek mellé nagyon gyakran dödöllét tálalnak, így én is azt készítettem hozzá. Fenséges volt.


2011. április 26., kedd

Kincseim a bolháról 22. - Az öntöttvas lábos



Biztosan nem kell senkinek sem magyaráznom, hogy az öntöttvas edény nagyszerű dolog. Dédanyáink és nagyanyáink még napi szinten használták. Kiválóan és egyenletesen tartja a hőt, bármely típusú tűzhelyen használható, beleértve az indukciósat is. Ma már van zománcozott változata is, ezért a karbantartása is könnyű, nem kell a rozsdásodástól sem tartanni. A Le Creuset flancos öntöttvas edényei sokak vágya, méregdrágán lehet csak hozzájuk jutni, mintegy 50000 Ft körüli áron szerezhető be újonnan a szép színesre zománcozott, dizájnos edény. Talán sokan nem tudják, de Magyarországon is gyártanak öntöttvas edényeket, még színesre (piros, sárga, zöld) zománcozott változatban is. Igen kedvező áron hozzájuk lehet jutni, ha valaki nem hajlandó, vagy nem tud a márkanévért tetemes összeget kifizetni. Kis böngészéssel a neten, pár ezer forintos áron is találhatunk.
Én is régóta terveztem egynek a beszerzését, de hogy a vágyaim tárgya lett volna, az túlzás. Mindenesetre nemrégiben a bolhapiacon bukkantam rá egyre, kitűnő állapotban. A mérete is pont megfelelő, 2,5 literes űrtartalmú, belül fehér zománcozással, kívül sötétszürke védőbevonattal. Ez a szín, mintha nekem lett volna kitalálva, hisz egész konyhafelszerelésem ezen a színvilágon alapszik. Természetesen azonnal lecsaptam rá, és 1300 Ft-ért lettem a tulajdonosa. Azóta szinte állandóan üzemben van, ebben főztem a húsvéti sonkát is. Nagyon jó pörköltfőzéshez, olyan sűrű selymes leve lett az őzpörköltnek, mintha bográcsban főztem volna. Egytálételekhez is jól használható.
Ideális edény a lassú főzéshez is.

Mit csináljunk a húsvéti maradékból?


Az én szokásom, és ennek megfelelően a tanácsom is az, - hogy most semmit! Húsvétkor mindenki otthon is mindennap evett sonkát és tojást, vendégségben is megkínáltak bennünket. Jó volt, finom volt, elég volt.
Ne azzal teljen a következő pár nap, hogy különböző ételekbe felhasználva a maradékokat együk. Együnk valami egészen mást, pl. könnyű, zöldséges ételeket, ellensúlyozva a húsvéti nagyevést. A sonkamaradékot és akár a főtt tojást is (hámozva természetesen) pedig fagyasszuk le, és 3-4 hétig ne is nyúljunk hozzá!
Akkor aztán elő lehet venni, és süthetünk vele sonkás kiflit, főzhetünk sonkás tésztát, vagy csak reggelire-vacsorára fogyasszuk el. Akkor jól fog esni, és az utolsó morzsáig elfogy, anélkül, hogy ráuntunk volna.

2011. április 23., szombat

2011. április 21., csütörtök

Mogyoróvaj házilag



Részletes recept a Büfében.

2011. április 17., vasárnap

Az én menüajánlatom Húsvétra


Csupa Csoki hívott egy játékra, hogy a blogunkból válogatva állítsunk össze egy ünnepi menüsort. Én olyanokat választottam, amelyet szinte mindenki ismer, nem bonyolult, nem túl időigényes, de nagyon finom.

Wise Lady ajánlata Húsvétra:

Tárkonyos csirkeaprólék leves
Töltött dagadó
Köretnek krumplipüré
Mellé feketeretek saláta
Desszertnek pedig Kávés sajttorta (természetesen házi krémsajtból)

Jó étvágyat!

2011. április 16., szombat

Invertcukor házilag


Az invertcukor a cukrászat egyik félkész alapterméke, amely otthoni körülmények között is remekül alkalmazható. Helyettesíthetjük vele a kukoricaszirupot, glükózszirupot. Részletes recept a Büfében.

2011. április 13., szerda

Kincseim a bolháról 21. - Mindenféle


Vannak olyan vasárnapok, amikor nincs semmi nagyobb levadászható a bolhán. Egyébként mindig sok a szemét is, de akad egy-egy számomra értékes darab. Ilyenkor apróságokat vásárolok csupán, bár néha ezek is ugyanolyan örömöt okoznak, mint egy komolyabb fogás. Most vasárnap is így jártam, csupa 50-100-200 forintos dolgot vettem, nem költöttem 1500-nál többet. Mégis kedvtelve nézegettem otthon őket, miután kivettem a mosogatógépből.

Az első: két darab fél literes üveg, légmentesen záró fémtetővel. Egy műanyag perem gondoskodik erről. Van rajtuk beragasztott fémcímke is, aminek a helye bele van formázva az üvegbe (süllyesztettek). Férjemnek is nagyon tetszettek:


2011. április 10., vasárnap

Kávés sajttorta


Férjemet köszöntötték névnapján a kollégái, nekik készült ez a torta.


A recept a Büfében elérhető.

2011. április 9., szombat

Elszakadt a cérna - metélt

Ma délben, ahogy a finom marhahúsleves készen volt, levestésztát főztem hozzá. Mostanában szinte kizárólag egy konkrét fajta lakodalmas csigatésztát használok, mert egyedül ez az, amit megfőzhetőnek tartok. Az elmúlt évben több kísérletet is tettem cérnametélt vásárlására, mindig reménykedtem, hátha ez most jó lesz. De nem. Akármelyik fajtát is vásároltam, ahogy belemegy a forró vízben szétmállik. Semmilyen technikával nem tudok ehetőt varázsolni belőlük.
Ma azonban elfogyott a csigatészta, s múltkorjában ismét vettem egy zacskó cérnametéltet, 4 tojásosként volt definiálva, hátha majd ez. Előszedtem tehát, forraltam vizet, s beleeresztettem. Szinte azonnal szétolvadt, és egy massza lett belőle. Épp hazajött az uram a gyerekkel, hát kapóra jöttek, mert volt kinek hangosan előadni: Hogy az a magasságos roggyantsa össze az összes tésztagyárat, nem tudnak egy normális cérnametéltet gyártani. Nagyon mérges voltam, csak mondtam bosszúsan a magamét. Erre az én uram (aki egy nyugodt ember) azt kérdezte tőlem: Menjek, keressek egy blogot, ahol le van írva, hogy kell a cérnametéltet megfőzni?
Persze viccesen mondta, de gondolhatjátok. Mondtam is neki, menjen, keressen, aztán ezután mindig ő főzi a cérnametéltet. Azt persze tudni kell, hogy az én uram nem főz, de tanácsot, azt nagyon tud adni. Aztán persze elnevettük magunkat rajta. Azt is elhatároztuk, hogy készítünk házit, együtt, mert megéri, és kuktáskodni viszont szokott. Remekül kezelheti a tésztagépet.
Én régebben nem tapasztaltam ezt, sokszor vettem cérnametéltet, volt amelyik akkor is rossz volt, de lehetett találni jófajtát, és azt vásároltam mindig. Most egyáltalán egyik se jön be, bármelyikkel próbálkozom. Ti tudtok megfőzhető cérnametéltről?

2011. április 7., csütörtök

2011. április 4., hétfő

2011. április 2., szombat

Az ikeás svéd mandulatorta


Aki kóstolta a kék-sárga bútoráruházban ezt a sütit, kevés kivétellel mind a hódolója lett. Két óriási hibája van azonban, az egyik, hogy drága, a másik, hogy kicsi. Az ember egy egészet is fel tudna falni együltőhelyében, de egy felet biztosan.
Sokat kísérleteztem azzal, hogy előállítsam a tökéletes változatot. Sok netes böngészés - svéd blogokban is - és 2-3 próbasütés után úgy hiszem, megszületett az igazi.


Olvasd tovább a Büfében...

2011. március 30., szerda

A klasszikus linzer


A linzertészta készítése egyszerű, gyors, és sok aprósütemény, illetve pite alapja lehet. A klasszikus változat a virág alakú kiszúrókkal készül, amelyek közül az egyiknek a közepe lyukas.


A tésztát késes robotgéppel keverem, ezért pillanatok alatt elkészül.

2011. március 28., hétfő

Nyúlpaprikás


Van egy forrásom, ahonnan nagyon finom, friss, házitartású nyulat tudok venni. Tudom, nem szép dolog így Húsvét előtt megenni a nyulat, de hát ha egyszer finom! :D
Közkívánatra, most csak egy egyszerű nyúlpaprikást készítettem, nagyon ízlett a családnak.


2011. március 24., csütörtök

Foszlós tejszínes zsemle narancslekvárral



Szinte semmi időm se volt, sütésre meg pláne, épp, hogy összeütöttem az ebédet. De várakozott a hűtőben 3 dl majdnem összeugrott tejszín, ezért el kellett sütnöm. Előtte nap akartam habnak felverni, de semmiképp sem akart megkeményedni, viszont egyszer csak észrevettem, hogy az ikrásodás határán van. Így aztán eltettem, hogy jó lesz kalácsnak. Viszont még egy nyújtásra-formázásra sem volt már sem kedvem, sem időm, ezért kalács-zsemléket sütöttem belőle. Amíg az ebédet főztem, addig a tésztát a kenyérsütő megdagasztotta, nekem csak gyorsan gombócozni kellett, majd a sütő megsütötte. Pihe-puha könnyű kalács-zsemlék lettek, amelyet aztán félbevágva nutellával és a pár napja főzött narancslekvárral ettünk meg. Nagyon finom volt. Kisfiam ebből vitt másnap kettőt uzsonnára, és este azt mondta, nagyon finom volt, még kilencet is meg tudtam volna enni (miért pont kilencet? :D).

A narancslekvár receptjét a Büfében olvashatjátok el.


2011. március 21., hétfő

Díjeső

Úgy alakult, hogy egyszerre 3 helyről kaptam díjakat. Nagyon örülök nekik, mindig jó érzés, ha elismerik a munkát, amit a blogjainkba fektetünk.
Latsia, Alíz és Csupa Csoki küldte őket.
Köszönöm lányok, szívem szerint azonnal küldeném én is nektek!






Küldöm a díjakat tovább.

Tortafüggő Marisz
Alexandra
Citromhab
Andi-cuki
Thrini

2011. március 20., vasárnap

Házimorzsa - az igazi


Mindenkinek marad otthon zsemléje, kiflije, kenyere, ebből érdemes egyszer-egyszer morzsát készíteni. Természetesen az összes maradékot nem tudjuk feldolgozni, hacsak oda nem adjuk családtagjainknak, akik nagyon fognak örülni neki. A házimorzsa ugyanis összehasonlíthatatlanul jobb, mint a vásárolt. Ropogósabb rántott bunda, frissebb íz a fasírtban.



2011. március 17., csütörtök

Vendégposzt: Túróbomba


Néhány napra felmentést kaptam a főzés alól, cserébe hétvégén egy finom desszertet is készítettem. Régóta szemezgetek a hasonló süteményekkel, de voltak kétségeim az elkészítésével kapcsolatban. Attól tartottam, hogy nem jön ki a formából, vagy ha ki is jön szét fog folyni az egész massza. Mindezek ellenére megpróbáltam és jelentem sikerült!
Most egyszerű tejszínes túrókrémmel töltöttem meg, de biztos fog még szerepelni más változatban is a blogon.


2011. március 11., péntek

Ma megnyílik!


a Büfé logó

Ma este 18.00-kor megnyit a Büfé!
Légy te az első vendég!
Szeretettel várunk.

2011. március 8., kedd

Hamarosan nyitunk!

jön
jön
jön

a Büfé

Hamarosan!

2011. március 7., hétfő

Almás lustarétes


Gyors sütit akartam, és már rég volt lusta asszony rétese. Tényleg hamar megvan, az alma reszelését elektromos géppel szoktam csinálni. Talán 10 perc az egész.


2011. március 6., vasárnap

Vendégposzt: Képviselőfánk-torta


A torta keresztlányom névnapjára készült a hétvégén.


Omlós tésztalaphoz:
20 dkg liszt,
10 dkg margarin,
7,5 dkg porcukor,
1 tojás sárgája,
csipet só.

2011. február 28., hétfő

Zsemle zabpehelylisztből



A zabpehelylisztet már régóta meg akartam próbálni, a pékárukhoz használt lisztekbe szokás keverni. Sikérmentes, ami azt jelenti, hogy önmagában nem keleszthető, vízzel keverve ragadós, nyálkás lesz. Fogyasztásakor azonban ez előnyös tulajdonsággá válik, mert a nyák bevonja a gyomorfalat és védi. Viszont nem akartam más liszttel keverni, így mégis tettem egy próbát a kelesztéssel.

2011. február 23., szerda

Vendégposzt: Máktorta


Csupa Csoki jelentkezett ezzel a szülinapi tortával, mákos tortalap, citromkrémmel töltve. Nagyszerű párosítás. A poszt Csupa Csoki blogjában is megjelent. Saját bevallása szerint, még kezdőnek vallja magát, de ezt a tortát én is szívesen elfogadtam volna. (Most volt névnapom, arra is lehet? :D)


Citromkrémes máktorta

2011. február 22., kedd

Kincseim a bolháról 20. - A kézi gabonaőrlő


Ez egy friss szerzemény. Tipikusan olyan készülék, amit magamtól sosem vásároltam volna meg. Többek között erre is megtanít a bolhapiac, ha látsz egy vadiúj és használatlan készüléket, akkor óvatos légy, mert ezt valaki már kiselejtezte új korában. Ennek 2 oka lehet: egyik, hogy a készülék nem használható jól. Ránézve, vagy a reklámfilmet nézve remeknek tűnik, viszont megvásárolva kiderül, hogy nehezen kezelhető, fáradságos, több bosszúságot okoz, mint amit gondoltunk, és csak feleslegesen dobtuk ki a pénzt érte. A másik ok lehet, hogy a készülékre csak az illetőnek nem volt szüksége, vagy helyhiány miatt nem használta. Ez utóbbi esetben lehet, hogy nekünk még remekül beválik. Mivel a bolhán az új ár töredékéért lehet ilyesfajta tárgyakat kapni, kevesebb kockázattal jár, bátrabban próbálkozhatunk, mindig reménykedhetünk, hogy a második esettel van dolgunk. Vásároltam így már kézi tésztagyártó masinát úgy, hogy a német reklámfilmben remekül működik, otthon viszont kiderült, abszolút nem használható, csak akkor megy át rajta a tészta, ha nokedlilágyságúra készítjük, és még akkor is csak nehezen. De hát ez a tapasztalat mindössze 300 Ft-ba került a bolhán, míg netről vásárolva 3000 lett volna.


2011. február 20., vasárnap

Vasárnapi desszert hamar-hamar


Somlói galuska ihlette, az itthon található dolgokból készült, és 10 perc alatt megvolt. Ha sütit vagy piskótát sütök és levágom a szélét, akkor mindig lefagyasztom. Most szerencsém volt, mert egy 17 cm-es kakaós tortalapnak a fele is a fagyasztóban várt feldolgozásra.


2011. február 18., péntek

A blog 2 éve - számvetés

2009. márciusában kezdtem ezt a blogot írni, azaz nemsokára pontosan 2 éve. Előzménye az volt, hogy előtte 1 évvel elkezdtem a jól bevált receptjeimet a számítógépen gyűjteni. Egyszerű txt fájlba írtam őket. Ezután merült fel bennem a gondolat, mi lenne, ha blogba gyűjteném. Akkortájt még egy használtan vásárolt egyszerű kis digitális fényképezőgépünk volt, amellyel ehhez képest mégis egész jó felvételeket tudtam készíteni. Pár hét alatt világossá vált a számomra, hogy ebből szenvedély lesz, és új területként a fotózás is izgatni kezdett.

2011. február 14., hétfő

Vendégposzt: Csokispite


Ez a recept nagymamám receptje, ami a tesóm kedvence és mostmár az ö kisfiáé is, ha mást nem is eszik meg, de ezt legalább igen.


2011. február 7., hétfő

Légy vendégblogger!


Vannak gondolataid a gasztronómia témakörben? Kipróbált, jó receptjeid? Nincs saját blogod, de szívesen megírnád egyszer-egyszer amit csak te tudsz? Van blogod, de több olvasóhoz akarsz szólni? Szívesen dolgoznál velem?

LEGYÉL VENDÉGBLOGGER!


Csak annyit kell tenned, hogy írsz egy emailt nekem a Kapcsolat oldalról. Írj pár mondatot bemutatkozásképpen, és jelöld meg a témát is, amiről szívesen posztolnál egyet. Rendszeres vendégblogger is lehetsz!
Szeretettel várom a leveleiteket.