2009. december 30., szerda

2010



Kedves Olvasók!
Ebben az évben indítottam a blogot, és nem gondoltam, hogy ennyi kedves ember fog látogatni, sőt barátokra is szert tettem. Nagyon kreatív közösségre találtam a gasztrobloggerek körében, és ez nagyon jó érzés. Nemcsak örömben osztoztatok velem, hanem bajban is, amit köszönök.
Őszintén kívánom mindenkinek, hogy a 2010-es esztendő örömben, egészségben, biztonságban és boldogságban teljen a teljes család számára.
Boldog Új Évet Kívánok!

2009. december 22., kedd


2009. december 20., vasárnap

Kényszerszünet


Kedves olvasóim! Voltak néhányan, akik hiányoltak, mert nem szoktam ilyen hosszú szünetet tartani. Sajnos a múlt héten nem voltam itthon, nem tudtam sem főzni, sem posztolni. Mától itthon, nyakamon az ünnep. Azért már készült ez-az eddig is. A karácsony sem úgy folyik az idén nálunk, mint szokott, így valószínűleg utólagos beszámolót fogok tudni adni. Kellemes hajrámunkálatokat mindenkinek, de ne hajtsátok hullafáradtra magatokat!

2009. december 14., hétfő

Óriás sonkás pizza


Vendégségben volt nálunk a kisfiam egyik barátja. Délután jött, itt aludt, és másnap délután ment haza. Természetesen megkérdeztem, mit főzzek vacsorára és másnap ebédre. Vacsira palacsintát kértek, ebédre pedig pizzát.
Készítettem hát egy gyors köménymagos krumplilevest, a második volt a pizza. Sonkásat rendelt mindenki. Még a nyáron az Intersparban vettem két nagy gázos tepsit, ebben készítettem el a két 35 cm átmérőjű kerek óriáspizzát. Éppen ráfértek a forgó vágódeszkámra. A vendég kisfiúnak nagyon tetszett a hatalmas pizza, és aztán egyenként megettek 3-3 szeletet. Ezek szerint finom is volt.
Miközben ebédeltünk, én fényképeztem is, sőt nemcsak én, hanem a fiam is kedvet kapott. A kissrác csak nézett, micsoda lüke család ez, fényképeznek ebéd közben :D




2009. december 13., vasárnap

Angyalka - az én karácsonyi történetem



Karácsonyi díszeink közt szeretettel pátyolgatom azokat az angyalkákat, melyeket magam készítettem. A legbüszkébb erre a mindössze 2,5 cm magas gyöngyangyalkára vagyok.

2009. december 12., szombat

Habcsók


2 tojás sárgájából linzert sütöttem, a 2 fehérjéből pedig ez a habcsók készült. Sajnos a habzsákom tönkrement, így csak a tortadíszítő hengerrel tudtam formázni őket, de azzal meg nem vagyok annyira ügyes. Szóval lehetnének szebbek, de finomabbak nem.


2009. december 11., péntek

Csokis fánk - Donut


Szemrehányást kaptam a fiamtól. Mikor sütsz már végre fánkot? Természetesen a mekis fánkra gondolt, az az ő kedvence. Jó ötlet, holnap sütünk. Így esett :D
Minden pontosan így készült most is, csak a tetejére csokimázt kentem, kókuszreszelékkel megszórtam. Fél adagot készítettem (9 db). Jóízűen megettük.



Csokimáz:

70 g porcukrot elkeverek egy fél tojásfehérjével (a fánktésztából spórolom ki és egy evőkanál tejjel pótolom) villával. Hozzáadok két teáskanál holland kakaót. Szilikonecsettel megkenem a még forró fánkokat, kókuszreszelékkel megszórom.

2009. december 10., csütörtök

Hortobágyi palacsinta


A hortobágyi palacsintát igazi hungarikumnak tartjuk, a debreceni Arany bika szálloda és étteremben szolgáltak fel ilyet a vendégeknek a XX. század elején. Valójában ez egy pörkölttel töltött palacsinta. Előételként szokás tálalni, de szerintem főételként is megállja a helyét. Az eredeti recept borjúhússal készül, de elkészíthető disznó vagy baromfihúsból is. Szokás ezt az ételt pörkölt maradékából is főzni. Ez azonban nem olyan állagú, mint az eleve vagdalt, vagy darált húsból készített, hiszen ekkor már a főtt húst aprítjuk szét, és ez más állagot eredményez. Ettől függetlenül jó alternatíva a maradékhasznosításhoz is ez az étel.



2009. december 8., kedd

2009. december 6., vasárnap

Rántott csirkecomb


A legfinomabb rántottcsirke talán a felsőcombból készülhet. Az a hátránya viszont, hogy vastag a hús, nehéz átsütni. Ezért ezt mindig kicsontozom, a vastag részt késsel oldalirányba bemetszem, szétlapítom. Így egy gyönyörű szép, nagy szeletet nyerek. Ezt bepanírozva, éppen megfelelően átsül a hús, mire a bunda ropogósra sül.


2009. december 5., szombat

Tejleves palacsintametélttel


A tejleves kisfiam egyik kedvenc levese. Általában kukoricagaluskával készítem, most éppen egy palacsinta maradt tegnapról, kézenfekvő volt tehát, hogy ez legyen a levesbetét.



2009. december 4., péntek

2009. december 2., szerda

2009. december 1., kedd

2009. november 30., hétfő

Hogyan fotózok? - 2. White box technika


Ennek az eljárásnak az a lényege, hogy a fotózandó tárgyat egy mindenhol fehér, matt falú dobozban fényképezem úgy, hogy egy fotólámpával bevilágitok a dobozba, de nem a tárgyra direkt módon, hanem a tárgy mögé, a doboz hátsó falára vagy a mennyezetére. Így a fehér falról visszaverődő fény egyenletesen világítja meg. Az így készített fényképen a háttér egyenletesen fehér színű lesz, a tárgy pedig, mintegy lebeg a fehér környezetben, az összes figyelmet magára irányítva.

2009. november 29., vasárnap

Mézeskalács díszek


Ez a mézestészta díszekhez van optimalizálva, de szódabikarbónával és puhítva evésre is alkalmas. A tészta nyersen is eláll a hűtőben, akár egy hónapig.



2009. november 28., szombat

Mézeskalács sütés


A mézeskalács sütés sok-sok éve rendszeres program nálunk. Hozzátartozik az ünnepváráshoz, egy program, amit a gyerekeimmel valósítok meg. Kétfélét készítünk. Díszítettet, amely általában egy kiskosárban díszeleg az asztalon, és a fára is kerül belőle. A másik változat az ehető, vajpuha mézeskalács, ezt legfeljebb magokkal díszítjük, nem írókázással. A mézeskalácssütő mesterek is külön készítik e két változatot, mert az ehető puhaságú írókázott mézeskalács fából vaskarika. Ha megpuhítjuk őket, akkor a díszítés is elázik, nem marad szép. A díszített változatba épp ezért nem is kerül sütőpor vagy szódabikarbóna, így jobban megtartja a formáját is. Ennek ellenére, még sosem maradt ebből sem, mert egytől-egyig megeszegették a gyerekek a díszes kalácsokat is.



2009. november 27., péntek

Naspolyaszelet - saját recept


Vettem egy kiló jó érett naspolyát. Mindenképp valami sütit akartam sütni vele, de nem találtam kedvemre való receptet. Gondolkodtam, és arra jutottam, valami női szeszély féleséget lehetne készíteni. Alapnak a brownies tésztámat módosítottam egy kicsit.
Ezt a mennyiséget egy 15x22 cm-es téglalap alakú cseréptálban sütöttem. Nagyon finom lett, megtartom a receptet.



2009. november 26., csütörtök

Hogyan fotózok? - 1. Eszközök


Az első időszakban, amely több hónapig tartott, egy nagyon egyszerű kis fényképezőgéppel fotóztam, mindössze 3 megapixeles, használtan, 5000 Ft-ért vásárolt masina volt. Ennek ellenére, ezek a fotók a mai napig fennt vannak a blogon, nem cseréltem le őket. Ekkortájt egy ételről gyakran 50 kattintás is készült, egyrészt az élesség miatt, másrészt még gyakorlatom se volt benne, harmadrészt a gép egyszerűsége végett. Ezeket aztán számítógépen néztem meg, s ha valamelyiket jónak találtam, akkor képszerkesztővel egy kissé átdolgoztam, így került feltöltésre. Időközben áttértem az állvánnyal való fényképezésre, van egy nagy és egy picike állványunk is, ez minőségi változást jelentett a képélességekben.

2009. november 25., szerda

Tilapia - semmi fakszni

Most először vettem tilapia halszeleteket, ezért nem is bonyolítottam túl a dolgot. Kíváncsi voltam, milyen a saját íze, ehhez képest fogom legközelebb fűszerezni. Ezért felengedés után besóztam, pár csepp citrommal megcsepegtettem, 1 kávéskanál pirospaprikával kevert finomlisztben hempergettem, kevés vajon mindkét oldalán kisütöttem. Mivel a szeletek vékonyak, így 1-2 percig elegendő sütni. Nagyon finom lett. Abszolút szálkamentes folyami hal, gyereknek is adható.


2009. november 24., kedd

Fokhagymás dagadó



Ennél egyszerűbb étel nincs is. Egy kilós dagadót besózok és befűszerezek, majd sütőzacskóba teszem. Kb. 160-170 fokon másfél órát sütöm. Ha kész, a húst kiemelem, a visszamaradt pecsenyelét kanálka keményítővel besűrítem.
A mostani fűszerezés ez volt: 2 gerezd szétnyomott fokhagyma, kávéskanál pirospaprika, 2 kávéskanál paradicsompüré, őrölt bors és őrölt gyömbér. Ezt egy kanál vízzel összekeverem és a húst bekenem vele.

2009. november 23., hétfő

Lala csiga


Mindenkinek ízlett a múltkori Lala kifli, ezért ismétlést kértek a családtagok. Siettem, és nem volt kedvem se pepecselni a Lala kiflivel, így csak megdagasztottam a tésztát, és nyújtás után feltekertem, majd darabokra vágtam. Lala hajtovány, csiga vagy ahogy tetszik :D Kevésbé látványos, mint a kifli alak de ugyanolyan finom! Bableveshez ettük.


2009. november 20., péntek

Brokkoli mártásban


Ezt a köretet a múltkor említett karfiol ihlette, Edith pedig tanácsolta, hogy sajtot is tegyek rá, így született ez az isteni étel. Az is igaz, hogy gyönyörű, zsenge brokkolit kaptam a piacon, ez is hozzájárult az eredményhez.


2009. november 19., csütörtök

2009. november 17., kedd

2009. november 15., vasárnap

Rongyos kifli - Lala kifli


Ez egy isteni finom, de egyáltalán nem fogyókúrás kelt tészta. Tartalmas levesek mellé, vagy reggelire, vacsorára fogyasztható. Ha kihűlés után azonnal lefagyasztjuk nylonzacskóban, akkor felengedés után (esetleg 10 másodperc rámikrózással) ugyanolyan finom, mintha akkor sütöttük volna.
A Lala kifli receptje azt hiszem Túrós Lukács egyik szakácskönyvéből származik, és fórumok útján nagyon közismert lett. Én legtöbbször a lustább változatot, a kétrétegűt szoktam sütni, Túrós receptjében 3 rétegű. A recepten annyit módosítottam, hogy finom- és rétesliszt keverékéből sütöm (ahogy minden kelt tésztát, mert ez csodásan bevált).


2009. november 13., péntek

Kincseim a bolháról 12. - Kosarak


Gondolom, nem meglepő, hogy számtalan kosarat vettem már a bolhán. Párszáz forintért egészen különlegeseket lehet venni. Igaz, mostanság üzletben is hatalmas a választék, de ennek azért mégiscsak más hangulata van. Arra, hogy veszek egy-egy kosarat, a férjem már csak megadóan legyint, és halkan emlegeti a "kosárgyűjteményemet". Van néhány hasonló gyűjteményem, mint pl. a bőrcsizmagyűjtemény, üveggyűjtemény. Három hete 4 pár csodás csizmát cipelt a bolhán szó nélkül utánam a férjem, bár lassan húsz felé közelít a számuk. Csak néz faarccal, s aztán, hogy mit gondol..?!
A kosarak legtöbbje virágkaspóként végzi, de van néhány kedvenc, amelyek gasztronómiai használatba kerültek. Ezeket mutatom be:

2009. november 12., csütörtök

2009. november 11., szerda

Sült tök


No, hát ez igazán a világ legegyszerűbb dolga. Bármilyen sütőben, kemencében, de még parázson is lehet. Ma már igazán sokféle fajtájú sütnivaló tököt kapni, teendő alig van vele, és egy igazán finom, hideg napokon melengető nassolnivaló a jutalom.
A tököt kívülről megmossuk, és megtöröljük. Kettévágjuk, és kanállal eltávolítjuk a magot. A sütőt forróra bemelegítjük (200 fok). A tököt eldaraboljuk, ha szükséges. Egy alufólia darabra helyezzük őket, és a rácsra tesszük. Lazán letakarjuk egy másik fóliadarabbal. Addig sütjük, míg a tök héja megpirul, a belseje pedig vajpuha lesz.
A sütőtök elegendően édes, ezért cukrozni nem kell. Natúran is nagyon finom, de megbolondíthatjuk lehelletnyi fűszerrel is.  Vanília, ánizs, fahéj, kardamom, gyömbér, szegfűbors, szerecsendió egyenként, vagy keverékben is illik hozzá. Az adagolással vigyázzunk, tényleg csak lehelletnyit szórjunk.

2009. november 10., kedd

Csemegehagyma savanyúság


No, ez nem embernek való munka, nem is szoktam, csak pár üveggel eltenni, mert utálatos a pucolása. Persze, ha van nagyon zsenge, fehér héjú gyöngyhagymánk, akkor azt nem is kell meghámozni. De nekem nincs, nem is láttam még piacon gyöngyhagymát errefelé. Marad tehát az apró hagyma (dughagyma), azt viszont sajnos tisztítani kell. Amennyi kell nekünk évközben, megveszem a boltban, de ilyenkor azért teszek el mégis pár üveggel, hogy karácsonyra legyen. 12 főre kell főzni, és nem szeretném a pénzem ilyesmire elverni, inkább tartogatom ajándékra, finomabb halra stb.
Most tehát vettem a szegedi piacon 2,5 kiló makói dughagymát, abból a fajtából, ami nem annyira erős ízű. Ebből készült savanyúság.


2009. november 8., vasárnap

2009. november 7., szombat

2009. november 6., péntek

2009. november 5., csütörtök

Sós stangli


Ez elmaradhatatlan a paradicsomos káposztához. Azt hiszem, az itteniek nem pontosan így sütik, én a saját receptemet írom most le, ez nagyon bevált, szeretjük.



2009. november 4., szerda

A 100. rendszeres olvasóm


A 100. Kedves Olvasóm:
Carol Anna
"35 éves, 3 gyermekes anyuka vagyok.Vivien 11, Lilla 8 és Bence 4 éves.
Varázstűim ;-) segítségével igyekszem sok-sok szépséget alkotni."
http://carol31anna.blogspot.com/



Köszönöm még egyszer mindenkinek, hogy erre jár.

Ki lesz a századik?


Kíváncsi vagyok, ki lesz az a kedves rendszeres olvasóm, aki 100.-nak iratkozik fel? Nagy köszönettel tartozom az eddigi 99-nek is, hogy érdekli őket, amit írok.
Izgatottan várok...

Paradicsomos káposzta zalai módra


Ez az étel nagyon jellemző erre a vidékre, a babos káposztával és a savanyú répával együtt. Ezek mind hasonlóak. Amíg ide nem kerültem, a paradicsomos káposzta számomra édeskáposztából készült főzeléket jelentett. Én magam nem is kedveltem. Itt találkoztam a savanyú káposztából készült változattal, amely húsos egytálétel, és elmaradhatatlan kísérője a sós stangli. Olyan gyakori a menzákon, hogy a gyerekek sűrűn találkoznak vele, és így hamar megszokják. Ezt az ételt szeretni kell, mese nincs. Az én legkisebb fiam 9 éve épp akkor született, amikor ide költöztünk, így az "anyatejjel" szívta magába a paradicsomos káposzta szeretetét (a sóskához hasonlóan, mert az is egy sűrűn készített étel errefelé, amit mindenki szeret). Az egyik kedvenc étele egyébként, s ha eltelik egy hónap, hogy nem főzök, már kezdi követelni. Amennyire egyszerű a káposzta főzése, annyira "macerás", hogy muszáj valami keltet mellé sütni, vagyis rá kell azért készülni. Előnye viszont, hogy előző nap is megfőzhető, így, ha valamerre menni akarok, vagy kirándulunk, akkor jó szolgálatot tesz.

Zalai paradicsomos káposzta



2009. november 2., hétfő

Fűszeres makréla


Ha külföldön nyaralunk, mindig önellátóak vagyunk, így a helyi halpiac meglátogatása kötelező. Mindannyian imádjuk a halakat, és sok mindent főzőcskéztem már. Makrélát legutóbb 2 éve sütöttem Horvátországban. Akkor serpenyőben, vajban, pici rozmaringgal, citromosan.
Mostanság a közeli boltban örömmel fedeztem fel, hogy sokféle fagyasztott herkentyűt is lehet kapni. Persze ezek nem mindegyike fizethető meg számunkra, de azért így is, hetente egyszer hal féleséget ehetünk.
Pangasius, tonhal, sügér de vettem már tilapia és lepényhal szeleteket, tintahalat is. Sajnos a kagyló, rák drága, erre még nem szántam rá magam.
A makréla tömzsi hal, húsa nem száraz, finom ízű. Rövid szálkákat csak a hasa alján és a háta közepén végigfutó vékony csík tartalmaz, ezt sütés előtt, vagy ha egyben sütöm, akkor fogyasztáskor egy vágással eltávolítom. Ezután a gerinccel együtt a bordák is eltávolíthatók. Most még a háta felőli részen lévő vastag húsban vannak szálkák, de ezek jó nagyok, nem Y alakúak, és villával simán kipiszkálhatóak. Szóval nem vészes az evése. Gyereknek is könnyen és gyorsan kiszálkázható, s adható.

2009. november 1., vasárnap

2009. október 31., szombat

2009. október 30., péntek

Az utazásról hoztam


Majdnem egy hétig nem voltunk itthon, mert végiglátogattuk szeretteink sírját, és egyúttal töltöttünk egy kis időt anyukámmal és anyósommal is, illetve a már nem velünk élő gyerekeinkkel. Így nem volt alkalmam bejegyzést írni.
Egyben néhány dolgot is sikerült beszereznem, ami a blog írásához is hozzájárulhat.
A szegedi piacon vásároltam házi őrölt pirospaprikát, és 40 Ft/kg áron 2 nagy zsák gyönyörűséges krumplit télire. Beszereztem még egy füzér chilipaprikát is, és egyébként meg csak bámultam, milyen jó lenne, ha nálunk is ilyen gyönyörűséges piac lenne itt Zalában. A krumplikérdés nagyon fontos volt, mert errefelé rettenetes minőségű krumplit lehet csak kapni, mondhatnám takarmánynak való csak. Így mióta itt lakom, Szegedről vásárolunk, ha arra járunk. Sok évig apukám vette, mikor meglátogattuk őket, mindig volt egy nagy zsák krumplija, zöldségféléje a számunkra. Sajnos apukám már nincs köztünk, már nem gondoskodhat rólunk.
A másik fontos változás, hogy hazafelé "beugrottunk" Pécsre, ahol vettem kéz alól egy elég jó számítógépet. Az enyém már 5 éves (bár folyamatosan fejlesztett) gép volt, ez pedig több nagyságrenddel jobb 1 éves gép. A laptopomat elvittem a lányomnak, aki a szakdolgozatát írja rajta, így sürgetővé vált, hogy egy normális gépet szerezzek. Ezzel szórakozgattam az elmúlt két napban, hogy megfelelően működjön.
Szereztem néhány receptet is, amelyek majd szintén felkerülnek a blogba.

2009. október 28., szerda

Citromos-köményes tallérok


Első olvasásra talán furcsának tűnik ez a fűszer párosítás, de mondhatom, nagyon finom keksz lesz a végeredmény. Nálunk mindenki imádja.
Előre is elkészíthető, a fagyasztóban tárolható, elővétel után már csak a szeletelés és a sütés van hátra. Ajánlom kipróbálásra, nem okoz csalódást.


2009. október 23., péntek

Zacskóban sült csirke


Ezt azért szeretem, mert munka nincs vele, és nagyon finom. Változatossá a fűszerezés teheti, és akár mellérakhatom a köretet is. Nem kell külön zsiradék hozzá, ezért nem hízlal feleslegesen.



2009. október 21., szerda

Az életmód tanácsadó válaszol


Béla, az életmód-tanácsadó válaszol

Kérdés: Azt hallottam, hogy a kardio edzések meghosszabbítják az
életet. Igaz ez?

Béla válasza: A szíved csak egy meghatározott számú dobbanást képes
produkálni. Ne fecséreld el feleslegesen edzésre. Minden elkopik
egyszer. A szívverésedet felgyorsítva nem élsz tovább, ez olyan,
mintha azt mondanák, hogy az autód tovább tart, ha gyorsan mész vele.
Hosszabb ideig akarsz élni? Pihenj egyet.

2009. október 20., kedd

Környezettudatos vásárlás

Mandy és Lilla gurította hozzám a kérdést, környezettudatos vásárló vagyok-e. El is olvastam a tízparancsolatot, egyenként nem is megyek rajtuk végig, inkább egy kis összefoglalásban leírom hogyan, milyen elvek és gyakorlat szerint szoktam vásárolni. Ebből aztán mindenki maga találja meg a választ.
Általában havonta 4-5-ször vásárolok nagyobb üzletben. Mindegyikben megvan, mit szoktam venni. Ezek külföldi érdekeltségű szuper-hipermarketek, de magyar embereket foglalkoztatnak, úgyhogy nem fáj a fejem.

2009. október 19., hétfő

Kincseim a bolháról 11. - Kiegészítő darabok

Az ember jár-kel a bolhán, és vesz ezt-azt. Kincseket talál, melyek gyakran hiányosak, vagy otthon történik baleset, valami eltörik. Külön öröm, ha olyasmire akadok a lomok között, amely egy már meglévő, vagy itt vásárolt tárgyamat teljessé, egésszé teszi. Szinte mindig rábukkanok egy-két apróságra, amely ezt az örömöt megadja. Ezekből mutatok most egy kis csokrot.

2009. október 18., vasárnap

Sült keszeg


Gyerekkoromban, ha anyuékkal Balatonfüreden nyaraltunk, nem mulasztottuk el, hogy felkeressük azt a halsütőt, ahol tenyérnyi, ropogós balatoni keszeget lehetett falatozni. Mire felnőttem, a keszeg eltűnt, helyette hekket lehetett kapni. Azóta, horgászat okán, egyszer-kétszer sikerült más halak mellett keszeghez is jutnom.
Most 8 db kb. 20-25 cm-es példányt kaptam, ami ideális serpenyőben sütéshez.



2009. október 17., szombat

Medvehagymás hercegnő burgonya


Az idei idényben nem sikerült medvehagymát szereznem, egyszerűen senki sem árulta errefelé. Megörültem hát, amikor az egyik üzletben szárított formában találtam. Jó, tudom, frissen az igazi, de így is egész jól lehet használni, bár nem olyan intenzív az íze. Azonnal ki is akartam próbálni, s mivel amúgy is hercegnő burgonyát terveztem, gondoltam, kipróbálom ebben. Nagyon finom lett.


2009. október 16., péntek

Tojáspörkölt


No, ez érdekes étel. Annak idején, mikor még egyetemista voltam, a férjem pedig egyszerű kutató, és már egy gyerkőc is szaladgált a háznál, a hóvégéken elő-előkerült. Ennek ellenére én nagyon kedvelem, és ha már nem is szorulok meg filléres módon, szívesen készítem.


2009. október 15., csütörtök

2009. október 14., szerda

Krumplis-savós zsemle


Ez a zsemlének egy puha változata, ezt a hozzáadott burgonyapehely és a tejfölsavó okozza. Az én kisfiam nagyon szereti, mert a túl sok kemény kenyérhéj gyakran feltöri az ínyét, szájpadlását. Savóval egyébként is pillekönnyű pékárut lehet sütni.



2009. október 13., kedd

Egészséges táplálkozás? - Mi a baj a szójával?



Találtam egy rendkívül izgalmas cikket, amely számomra meggyőzően érvel, az eddig már ismert hátrányok mellett még újabb információkat is feltár. Olvassátok el:
Mi a baj a szójával?